Konzept Home

od kuchni

Razem z nami zostań ekspertem od Kuchni

Jak wykonać prawidłowy pomiar kuchni?

Pomiar mebli kuchennych na wymiar

Prawidłowy pomiar kuchni, należy wykonać przed projektowaniem mebli kuchennych i doborem materiałów.

Pomiar pomieszczenia, w którym mają się znajdować szafki kuchenne

Prawidłowy pomiar pomieszczenia przeznaczonego na kuchnię wymaga dokładniejszego pomiaru poza  wymiarami ścian i wysokości pomieszczenia. Przy precyzyjnym pomiarze wnętrza, musimy wziąć pod uwagę wszystkie detale, które znajdują się w pomieszczeniu. Pamiętajmy zatem aby:

 

 

> zmierzyć wysokość, długość i szerokość pomieszczenia;
> zwymiarować otwory okienne i drzwiowe oraz ich położenie na ścianach, czyli odstępy od podłogi, sufitu i narożników ścian;
> określić na rysunku położenie instalacji wodno-kanalizacyjnych oraz elektrycznych;
> uwzględnić w pomiarach wszelkie istotne detale konstrukcyjne typu: kominy, rury, filary i belki.

Najlepszym sposobem zanotowania pomiarów jest stworzenie prostego rysunku ścian w perspektywie i naniesienie wszelkich istotnych detali wraz z wymiarami. Dzięki temu będziemy pewni, że wszystkie elementy są zawarte w naszym pomiarze pomieszczenia.

Instalacje wodno-kanalizacyjne i elektryczne w kuchni

Bardzo istotnym elementem pomiaru jest umiejscowienie instalacji elektrycznych, gazowych i wodno-kanalizacyjnych. Warto zaznaczyć i wymiarować również włączniki i punkty świetlne. Zwróćmy baczną uwagę na wystające ze ścian elementy np. rury, które mogą powodować kolizję przy montowaniu sprzętów.

 

Należy pamiętać, aby nie planować zabudów z AGD w miejscach, gdzie są na ścianach instalacje. Przede wszystkim dlatego, że w takich miejscach może być niemożliwy montaż sprzętu w jednej płaszczyźnie z frontami kuchennymi.  W związku z tym dobrą praktyką jest planowanie gniazdek elektrycznych w szafkach obok sprzętu. Jest to bardzo praktyczne również w sytuacji, gdy musimy wyłączyć urządzenie od prądu, a nie chcemy go przy tym demontować z naszej zabudowy.


Warto też przed planowaniem kuchni zapoznać się z wytycznymi producenta sprzętu AGD odnośnie warunków ich montażu, aby nie utracić gwarancji przez złe umiejscowienie ich w kuchni.

Sprawdzanie kątów między sąsiadującymi ścianami

W montażu szafek kuchennych bardzo istotne jest sprawdzenie kątów między ścianami. W idealnej sytuacji są one położone pod kątem prostym, ale jak to sprawdzić?


Można w tym celu wykorzystać kątownik, najlepiej jak ma długie ramiona np. jedno z nich ok. 1m. Przystawiając taki kątownik do narożnika ścian widzimy czy pomiędzy nimi jest kąt prosty. Jeżeli nie, należy zmierzyć szczelinę pomiędzy kątownikiem a ścianą w samym narożniku i uwzględnić tą różnicę w pomiarach.


Jeżeli jednak nie mamy kątownika pod ręką to możemy skorzystać z prostej metody bez niego. Należy wyznaczyć na tej samej wysokości ścian narożnych odległości 60cm a na drugiej 80cm. Następnie zmierzyć odległość między tymi punktami po przekątnej nakreślonego trójkąta. I teraz, jeżeli odległość przekątnej ma 100cm to oznacza, że pomiędzy ścianami jest pożądany kąt 90 stopni. Jeżeli natomiast odległość ta jest większa lub mniejsza niż 100cm, oznacza to że mamy kąt rozwarty lub ostry. W tym momencie ponownie wracamy do tematu pomiaru z kątownikiem, który określi dokładny odchyłek między ścianami.


Pamiętajmy jednak, że niewielkie różnice w pomiarach nie mają bardzo istotnego znaczenia przy samym planowaniu kuchni, ale przed zamówieniem zabudowy i jej montażem. Zamawiając meble kuchenne w Konzept Home macie pewność, że będą dokładnie zrobione przez naszego fachowca przed zamówieniem mebli kuchennych.

Najważniejszy dobry plan i projekt kuchni

Dokładny i szczegółowy pomiar będzie doskonałą bazą do zaprojektowania mebli kuchennych oraz niezbędnych sprzętów AGD. Pamiętaj jednak, że przed położeniem okładzin ściennych i montażem mebli możesz jeszcze zmienić miejsca instalacji i dopasować je pod swój projekt, a nie odwrotnie.

 

Dlatego tak ważnym etapem planowania kuchni jest jej dokładny pomiar i przygotowanie projektu zabudowy meblowej z uwzględnieniem AGD  już w bardzo wczesnym etapie inwestycji. Masz wówczas bardzo duży wpływ na ostateczny jej układ i optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni.

Zapraszamy do naszej galerii kuchni po inspiracje oraz do kolejnych artykułów dotyczących planowania kuchni.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
powiązane artykuły